Twórczość Krzysztofa Krawczyka

Krzysztof Krawczyk to niezapomniana legenda polskiej sceny muzycznej. Warto zapoznać się zarówno z ciekawym życiem artysty, jak i z jego dorobkiem

Życie Krzysztofa Krawczyka

Trudno streścić tak barwną postać w jednym akapicie. Na pewno muzyk od najmłodszych lat miał kontakt ze sztuką, dzięki swoim rodzicom – śpiewakom i aktorom operowym, Januaremu i Lucynie Krawczyk. Już w wieku 7 lat mały Krzysztof rozpoczął przygodę z muzyką od nauki gry w klasie fortepianu. W roku 1963 roku założył wraz z przyjaciółmi swój pierwszy zespół Trubadurzy.

Krzysztof Krawczyk płyty

W 1973 roku Krzysztof Krawczyk płyta debiutującą jego solową karierę pt. „Byłaś mi nadzieją” zapewnił sobie rozpoznawalność i uznanie. Gdy nagrał płytę, ruszył w trasę koncertową po krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1976 roku Krzysztof Krawczyk nagrał album „Znowu razem” i opuścił grupę Trubadurów, w której zadebiutował. Zaczął karierę solową, która została gorąca przyjęta zarówno w kraju jak i za granicą.

Pobyt w USA w karierze Krawczyka

Przez cenzurę PRLu Krawczyk zdecydował się emigrować do Stanów Zjednoczonych. Na co dzień zarabiał jako robotnik fizyczny, nigdy jednak nie porzucił śpiewania. Grał koncert za koncertem w luksusowych klubach, podpisał kontrakt na płytę From a Different Place z wytwórnią TRC. W 1985 roku wrócił jednak do Polski, nie zerwał jednak swoich kontaktów z USA. 5 lat później wrócił na chwilę do Stanów by wydać Eastern Country Album.

Krzysztof Krawczyk albumy

Kariera Krzysztofa Krawczyka rozkwitła po powrocie do Polski. W 1994 roku wydał platynową płytę „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”. Różnorodny dorobek artysty sprawił, że w 1997 roku ppdczas wizyty ojca świętego w Polsce, mógł mu wręczyć płytę Ave Maria. Menedżer piosenkarza Andrzej Kosmala mógł być zadowolony, bo albumy zaczęły sypać się jak z rękawa. W 1999 roku Krzysztof Krawczyk wydał płytę „Polskie Tango”, a dwa lata po niej wraz z Goranem Bregorovicem „Daj mi drugie życie”. Zawiera ona tak popularną muzykę taneczną jak „Mój przyjacielu”.

Złote przeboje, które zna każdy

Niemal przez całą swoją karierę piosenkarz co roku wydawał płytę. Artysta wielokrotnie otrzymywał nagrodę za przebój roku i krążek roku. Wokalista ma na swoim koncie także szereg Fryderyków i tytuł króla polskiej estrady. Jego piosenki stanowią część dziedzictwa narodowego, które każdy poznawał w domu od najmłodszych lat. Jeszcze przed jego śmiercią w 2021 roku jego muzyka zdobyła Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Żona artysty Ewa Krawczyk przyjęła ją w imieniu artysty.